my vector image Layer 1

Kutya, macska, vadászgörény nemzetközi szállítása



Kutyák, macskák, vadászgörények nemzetközi szállítása

A házi kedvencek többsége szinte egy háztartásban, udvarban éli le az életét, de adódhat olyan élethelyzet, amikor el kell kísérnie gazdáját külföldre. Nyaralás, kitelepülés, külföldi vadászatra utazás előtt körültekintőnek kell lenni, és beszerezni az összes szükséges “úti okmányt” kis kedvenceinknek- a kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében. Különösen bonyolultnak tűnhet a repülőgépen történő élőállat szállítás, ilyenkor jóval a várható utazás időpontja előtt fel kell venni a kapcsolatot a légitársasággal és egy, állatszállításra szakosodott céggel, az állatvédelmi, állategészségügyi, természetvédelmi, repülésbiztonsági és a vám előírások betartása érdekében.

A kedvtelésből tartott állatok (elsősorban kutya, macska, vadászgörény) szállítása irányulhat harmadik országokba (export), harmadik országokból Magyarországra (import) és közösségen belül. Megkülönböztetünk kereskedelmi és nem kereskedelmi szállítást.

A mai alkalommal az Európai Unió tagállamai közötti, nem-kereskedelmiszállítással foglalkozunk, a többi speciális kérdést (export- import, exotikus országok, madarak szállítása, és a kereskedelmi szállítás) a későbbi cikkekben tárgyaljuk.

Az EU tagállamok között kedvenceink az érvényes Kedvtelésből Tartott Állat Útlevelével- Pet Passporttal szállítható. Az útlevél érvényességét alapvetően a veszettség elleni védőoltás adja. Alapszabályként elmondható, hogy leghamarabb kb.négy hónapos kutya, cica, vadász görény szállítható (bizonyos tagállamokba fiatalabb állatok is, speciális feltételekkel) , mert a megfelelő ellenanyag-titer az első veszettség elleni védőoltást követő 21.naptól éri el a 0,5NE/ml szintet. Az Állatútlevelet azon, engedéllyel rendelkező magán-állatorvos állíthatja ki, aki előzetesen megvásárolja a Magyar Állatorvosi Kamarától a szigorú számadású okmányt. Mindenképp ellenőrizze a vakcina, a féreghajtó és egyéb parazita elleni kezelések érvényességét, valamint a tervezett utazás előtt pár nappal vigye állatorvoshoz kedvencét, hogy leigazolhassa: az állat betegségre utaló tüneteket nem mutat, állapota megfelelő az adott úti célra való szállításhoz. Egyes tagállamok előírhatnak egyedi követelményeket, ezekről az Állatútlevelet kiállító állatorvostól kaphat tájékoztatást.