my vector image Layer 1

Meleg és forró nyári napok



A forró nyári napokon is biztosnak kell lennünk abban, hogy kedvencünk egészséges, és nem szenved a hőségtől.

Ivóvíz – Biztosítsunk mindig friss ivóvizet, lehetőleg naponta többször töltsük újra az itató edényeket, és tegyük árnyékba.

Folyadékveszteség – megfelelő mennyiségű ivóvíz biztosításával megelőzhetjük a kiszáradást.Előfordulhat, hogy kedvencünk mégsem iszik eleget. A folyadékvesztés első biztos jele: a bőr rugalmatlanná válik, ráncokat vet. Emeljük a nyak mögötti bőrt fel, és ha nem simul vissza a helyére egy – két másodpercen belül, esetleg a redő megmarad, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a kutya nem ivott elegendő folyadékot, vagy túl sok folyadékot veszt (pl. profúz hasmenés esetén). Másik tipikus tünet a száj szárazsága. Az utolsó fázis, amikor a szemek beesettek. Ilyenkor az állat közel van a keringés összeomlásához, a sokk kialakulásához.

Ha észrevette kutyáján, hogy kiszáradt, vagy nagyon szomja s nem szabad engedni, hogy mindenrendelkezésre álló vizet egyszerre, hirtelen megigyon. Ebben az esetben az ivóvizet az állatorvosnál vagy állatpatikában kapható elektrolitokkal kell kiegészíteni, amely sokkal hatékonyabban tudja a folyadékvesztett testet a normál kondícióba juttatni.

Utazások során soha ne feledje, hogy kutyájának ivóvizet, lehetőleg otthoni vizet vigyen magával. A kutyák általában nem szeretik a különleges ízű vizeket.

Etetés – Gyakran szembesülünk azzal, hogy a nyári hónapokban kutyánk kevesebbet eszik. Ezgyakorlatilag normális. Ebben az időszakban kevésbé aktívak, kevesebbet futnak, játszanak, tehát a kevesebb eledel fedezi a szükségleteiket. A maradékot mindig tegyük el, vagy dobjuk, mert a nyári nagy melegben könnyen megromlik, beköpik a legyek. A kutyáknak inkább adjunk kétszer kisebb adagot, mintsem a megromlott eledel legyen előtte. Ezzel sok gyomor- bélbetegséget tudunk megelőzni.

Séta – Mindig a nap hűvösebb óráiban, az etetés előtt kerüljön rá sor. A reggeli és esti órákban kedvezőbb és célszerűbb, mint a forró délutánonként tett séta.

Macskák etetése is változik a forró nyári napokon. Mivel a macskák gyomra aránylag kicsi, egyszerrekevés eledel befogadására képes, ezért naponta többször kell enniük. Sok gazdi ennek megoldására a száraz eledelekhez folyamatos hozzáférést biztosít, így a cicák a nap bármely pillanatában tudnak ebből fogyasztani. A forró napokon ez nem jó módszer. A melegben viszonylag hamar megromlik az eledel,ezért az etetést követő 30 perc múlva el kell tenni, vagy ki kell dobni a maradékot. Nedves, konzerveledelek esetén gyakran bogarak, hangyák keresik fel az etetőt, ezt meg kell előzni.

Az ivóvizes edényben a kutyákéhoz hasonlóan rendszeresen kell a vizet cserélni, hogy napjában többször friss ivóvíz álljon rendelkezésre.

Kedvencét soha ne hagyja gépkocsiban a forró napokon, perceken belül elviselhetetlen forróság alakul ki, és könnyen hőgutát kaphat!

page1image54674176page1image54688768page1image54689536page1image54686272page1image54683584

Romhányi József : Focimeccs (részlet)

Huszonkét esztelen, félmeztelen
egyén,
egymás hátán-hegyén nyüzsög lenn a pályán. Mások mája táján taposnak,

és, ha elég laposnak
lát a bíró minden egyest, megítél egy tizenegyest.

S mert a szegény feje tizenegyest kirótt,
a fele közönség átkozza a bírót!
De senki sem csendes a nagy embertömbből, mert a másik fele harsány éljent bömböl.
Ezalatt a meccsen
néhány sípcsont reccsen,
szerteszét vér freccsen.
Fel sem veszi egy sem
a fetrengő játékost.
Fontosabb a játék most.