Lovak takarmányozásáról…..
Jól ismert, hogy a lovak növényevő állatok. Gyomruk azonban relatív kicsi, 7 -14 liter befogadó képességű. (Hasonló 4 – 500 kg-os szarvasmarha bendője 100 liter nagyságot is meghaladja). Ez jelentősen meghatározza, hogy egyszerre mennyi takarmányt tud elfogyasztani. A lóféléknek naponta kb.16 órát kell legeléssel tölteniük, ahhoz, hogy a szükséges tápanyagot elfogyasszák. A gyomor sósavat (HCl) és pepszint termel, mely emésztőnedvek a gyomorba került tápanyag emésztését előkészítik. A lovak nem tudnak regurgitálni, ha túl sokat esznek vagy mérgező anyagot fogyasztanak a hányás (hánytatás) nem járható út, nem megoldás.
Abban is egyedül állóak, hogy nincs epehólyagjuk. Ez megnehezíti a zsírban gazdag takarmányok megemésztését. A lovak maximum 20% zsírtartalmú takarmány megemésztésére alkalmasak, de ehhez körülbelül 3 – 4 hét alkalmazkodási időre van szükségük. A normális, hétköznapi lótakarmányok zsírtartalma 3 – 4 %.
A lovak vékonybelei körülbelül 15 – 21 méter hosszúak és 40 – 80 liter befogadó képességűek. A tápanyagok jelentős része (fehérjék, néhány szénhidrát és zsírok) a vékonybélben emésztődnek meg. Ez a legtöbb vitamin és mikroelem felszívódási helye.
Jelentős mennyiségű folyadék kerül a vakbélbe, amely 0,9 – 1,4 méter hosszú és 26 -30 liter méretű. Ennek a bélszakasznak fontos a detoxikációs szerepe. A vakbél baktérium és egysejtű populációja a további szénhidrát és rost bontásban is szerepet játszik.
A vastagbél a tág- és szűkremese bél, végbél szakaszokból áll. Összesen 6 – 7 méter hosszú és 70 – 80 liter űrtartalmú. Itt még jelentős cellulóz bontás, emésztés és a víz és elektrolit forgalom.
Ezeknek az anatómiai jellemzőknek a figyelembevételével kell a megfelelő takarmányozást összeállítani.
Takarmányozási Útmutató
A széna az alaptakarmány! A maximális mennyiségű szálast próbálja megetetni, azután a koncentrált takarmányokat.
A takarmányozási ráta, etessük a ló testtömegének 1.5to2%-t. (450kg ló = 9 -10 kg takarmány).
Mindig tömeg nem a térfogat alapján etessen! Az egy merőnyi zab nem egyenértékű egy merő kukoricával.
A gyomor kicsi, tehát ha koncentrátumot is etetünk, akkor naponta kétszer kell megtenni és a testtömeg 0,5%-nál ez nem lehet több.
A testtömeg megtartásához a legtöbb lónak elegendő a jó széna, ivóvíz és a megfelelő mikroelem tömb (nyalósó) biztosítása.
A takarmányokat megfelelően kell tárolni; penész- és egyébszennyező anyagtól mentesen, a rágcsálókat rendszeresen irtsák.
Ügyeljünk a kálcium-foszfor arány megtartására, ez 2:1.
Az etetés rendszerességét, időpontját tartsuk be, a lovak nem szeretik, ha a megszokott rutinban változás történik.
Takarmányváltás mindig fokozatosan történjen (A lovak kisméretű gyomra nem képes megbirkózni a drasztikus hirtelen váltással, akár kólikát is
okozhat.).
10.Ha a munkavégzés mennyisége, intenzitása csökken, csökkentsük a szemes
mennyiségét is.
A fogakat évente legalább egyszer vizsgáljuk meg, hogy a rágáshoz megfelelő állapotúak e a fogak.
Romhányi József – LÓVERSENY
De sok deli mén a pálya peremén. Csupa finom formás! Egyre fogam fenem én! Húszat tettem tétre, erre a sötétre. Másik húszat helyre, itt e helyre pejre.
Helyén van már mind itt! S az indító indít.
Most galopp, majd vágta, mert oldalba vágta lovát a lovasa vasa a hasán, most érnek a kanyarba nyargalva???
De nézni ezt nem élvezet. Nem látszik, hogy melyik vezet,
egy ember ordít nyersen: csalás ez a verseny!
Verseny ez a csalás: ordítom fordítva,
s kezemben a „Turf”-ot fordítom ordítva.
Odanézek, s bennem háborog az ebéd legelöl látni
a legsilányabb gebét, s én csak nézem, nézem elmerengőn: így tehát elúszott mind a negyven pengőm!
Negyven kerek pengő, ez hatalmas vagyon! Üssenek agyon!